Mikuláš
6. december patrí každoročne deťom – oslavuje sa sviatok svätého Mikuláša. Tento deň je spojený s tradíciou obdarovávania, tajomnou návštevou Mikuláša, anjela a čerta, ale aj so silným odkazom dobra, štedrosti a pomoci druhým. Pre deti je to predzvesť Vianoc, pre dospelých možnosť vytvoriť čaro a úsmev v očiach najmenších.
Kto bol svätý Mikuláš?
Skutočný príbeh svätca
Svätý Mikuláš bol biskup v meste Myra (dnešné Turecko), ktorý žil v 4. storočí. Preslávil sa svojou dobrotou, pomocou chudobným a deťom. Mnohé legendy hovoria o jeho tajnom obdarovávaní tých, ktorí to najviac potrebovali. Práve vďaka týmto skutkom lásky sa stal patrónom detí, námorníkov aj obchodníkov.
Tradícia darčekov do topánok
V predvečer 6. decembra deti čistia čižmičky alebo papučky a večer ich kladú do okna či na schod. Ráno si v nich nájdu sladkosti, ovocie alebo drobný darček – ak boli dobré. Niekedy sa spolu s Mikulášom objaví aj anjel a čert, ktorí „skontrolujú správanie“ a prinesú symbolický kúsok uhlia pre neposlušných.
Oslava Mikuláša doma a v škôlkach
Čo deti na Mikulášovi milujú?
Pre deti je Mikuláš magickou postavou. Tešia sa na prekvapenie, ale aj na jeho návštevu, spev piesní, recitovanie básničiek a spoločné chvíle. V škôlkach a školách sa často organizujú Mikulášske vystúpenia, v ktorých deti spievajú a recitujú – a na záver dostanú odmenu.
Mikulášske balíčky – čo do nich patrí?
Tradične sa balíčky skladajú zo:
- Mandarínok, orechov, jabĺk
- Pár kúskov čokolády alebo perníčkov
- Menšieho prekvapenia – napr. knižka, figúrka alebo hračka
Ak hľadáte niečo kvalitné, milé a malé, čo poteší dieťa viac ako len sladkosti, pozrite si našu ponuku drobnosti na Mikuláša. Mikulášsky balíček tak môže byť aj praktický a rozvíjajúci.
Návšteva Mikuláša doma
Mnohé rodiny si pozývajú Mikuláša s anjelom a čertom priamo domov. Deti zarecitujú básničku, prisľúbia, že sa budú správať lepšie, a od Mikuláša dostanú balíček. Tento zážitok býva pre deti silnejší ako samotné darčeky – ide o atmosféru a osobnú skúsenosť.
Tipy na originálnu mikulášsku atmosféru
- Vyrobte si vlastné balíčky alebo mikulášsku ponožku
- Naučte sa s deťmi pesničku alebo básničku o Mikulášovi
- Prečítajte si príbeh o sv. Mikulášovi (napr. pred spaním)
- Vytvorte si tradíciu spoločného „balenia balíčkov“ aj pre niekoho iného – napr. pre starkých
Záver
Mikuláš je sviatok, ktorý pripomína, že robiť radosť má zmysel. Či už do topánky vložíte jabĺčko, hračku alebo len láskavé slovo, dôležité je, že venujete pozornosť. A práve to si deti zapamätajú – nie cenu balíčka, ale teplo, s ktorým bol daný.